Nyní pro prvních 100 zájemců fotovoltaika již za 240 000 Kč se zateplením střechy v ceně. Více informací zde.

Vyhledávání

Časté dotazy

Odpovědi na otázky ohledně chytrých elektráren SOMI najdete na této stránce. Pokud ne, neváhejte se nás zeptat přímo. Odpověď může zajímat i další zákazníky.
Zaslat dotaz

Spojte se s námi. Dohodneme si online nebo osobní schůzku, na které si všechno vysvětlíme. Zpracujeme vám nezávaznou nabídku, zajistíme vyřízení státní dotace případně překlenovacího úvěru. Elektrárny instalujeme a spouštíme obvykle v řádu týdnů.

  • Zanechte kontakt zde nebo zavolejte ZDARMA na 800 440 460
  • Obdržíte od nás nabídku na fotovoltaickou elektrárnu
  • Při podpisu smlouvy uhradíte pouze rezervační poplatek 25 000 Kč
  • Dovezeme Vám potřebný materiál a následně Vám celý systém namontujeme
  • Po revizi namontovaného zařízení obdržíte zálohovou fakturu a rozpis plateb
  • Zažádáte o dotaci (zajistíme za Vás) a po obdržení dotace ji zašlete na SOMI
  • Splácíte dle předem stanoveného rozpisu

Vice informací v našem letáku nebo na našem call centru 800 440 460, případně u našich obchodníků a partnerů.

Jednoduše řečeno, elektrárna by měla vyrobit dost elektřiny na zajištění provozu vašeho domu nebo podniku. Samozřejmě můžete vyrábět méně a pokrývat jen část spotřeby, nebo více a těžit z prodeje.

Výkon elektrárny je určen počtem a výkonem fotovoltaických panelů. Skutečný výkon elektrárny výrazně závisí na orientaci a sklonu panelů, intenzitě slunečního svitu, teplotě vzduchu, délce dne a dalších technických detailech.

Pro představu, roční spotřeba elektřiny malého pasivního domu vytápěného elektřinou se pohybuje kolem 7 MWh. Pokud 100 % vyrobené elektřiny použijete na provoz domu (cestou okamžité spotřeby nebo odběrů z baterií), potřebujete přibližně 15 fotovoltaických panelů.
Určení optimálního výkonu pro vaši nemovitost je úlohou pro zkušeného specialistu. Rádi vám ji pomůžeme vyřešit.

Naše baterie mají rozměr 68x48x18 cm a váží (podle kapacity) 60–100 kg. Dají se postavit nebo zavěsit a zaberou minimum místa.

S provozem baterií není spojeno žádné bezprostřední nebezpečí. Přesto je umisťujeme v souladu s doporučenými bezpečnostními zásadami. Respektujeme vzdálenost od hořlavých materiálů, mezní provozní teploty apod. Baterie nelze instalovat na střechy, do špatně přístupných míst nebo tam, kde by mohly způsobit znečištění spodních vod. Vhodným místem jsou technické místnosti, suché sklepy, sklady, garáže apod. Obstojí i venku za předpokladu dokonalé ochrany před tekoucí a stříkající vodou.

Samovolné vznícení baterie je extrémně nepravděpodobné. Pokud by k němu došlo, lze oheň uhasit pěnovým hasicím přístrojem. Používáme kvalitní lithium-železo-fosfátové baterie s vysokou stabilitou při teplotních výkyvech.

Více o požárních rizicích baterií

Ano, řídicí modul potřebuje trvalý přístup k předpovědi počasí a aktuálním cenám elektřiny. Připojení vyžaduje také vzdálený monitoring a komunikace s mobilní aplikací. Připojení realizujeme prostřednictvím místní wi-fi sítě ve frekvenčním pásmu 2,4 GHz s dostatečně kvalitním signálem, případně pomocí LAN kabelu. Připojení provedeme my nebo váš poskytovatel internetového připojení.

Předpověď slunečního svitu je k dispozici s několikadenním předstihem, ceny elektřiny na denním trhu se pro aktuální datum uzavírají den předem. Jakmile systém data stáhne, několikahodinový výpadek připojení chod elektrárny neovlivní.

Během výpadku nebude možná vzdálená správa systému z mobilní aplikace (přepínání pracovního módu) a vzdálený monitoring z naší strany. Hned jak internet naskočí, systém se k němu automaticky připojí. Ztrátu i obnovení spojení s měničem hlásí mobilní aplikace.

Obsluha chytrých elektráren SOMI je mimořádně jednoduchá. Nebudete se muset nic učit ani nastavovat. Naopak, elektrárna se bude učit od vás a svou výrobní, nákupní i prodejní strategii přizpůsobovat vašemu chování.

Ve vašich rukou bude volba módu, v němž má elektrárna pracovat: ziskovém, kdy maximum elektřiny výhodně prodá, ukládacím, kdy maximum elektřiny uloží do baterií, nebo automatickém, v němž vás i těchto minimálních starostí zbaví.

Případné závady jsou automaticky detekovány a hlášeny do našeho monitorovacího centra. Jedinou starostí tak bude občasná kontrola čistoty fotovoltaických panelů.

Pracovní mód elektrárny zvolíte snadno a rychle v mobilní aplikaci. Jde o jedno klepnutí na vybranou ikonu. Nechce-li se vám ani do tohoto “ovládání”, zvolte automatický pracovní mód. V něm si elektrárna zvolí sama, co je pro vás nejlepší. K rozhodování využije výsledků strojového učení vašich odběrových návyků, aktuálních meteorologických dat a spotových cen elektřiny.

Chování elektrárny závisí na zvoleném pracovním módu. V ziskovém módu prodá maximum elektřiny v době, kdy její cena na burze vyšplhá nad stanovenou hodnotu. Tuto hodnotu určuje umělá inteligence tak, aby výhodný prodej teď neprodražil pořízení nezbytné energie vzápětí. V ukládacím módu bude elektřinu prodávat jen při úplném nabití baterií a nízkém odběru. Ceny elektřiny na denním trhu najdete na webu OTE.

Volba obchodníka je na vás. Nemáte-li žádného v hledáčku, podělíme se o naše zkušenosti.

Na panelech se usazuje prach, pyl a další nečistoty, čímž snižují jejich účinnost. Míra a rychlost znečišťování závisí na kvalitě ovzduší, sezóně, blízkosti stromů nebo třeba řepkového pole, sklonu panelů a dalších faktorech. Nejlepším čističem panelů je prudký a vytrvalý déšť, ani ten ale zcela neodstraní například lepkavý pyl.

K dokonalému očištění povrchů použijte měkký kartáč nebo látku a běžný saponát. Nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky ani pomůcky, které by mohly panely poškrábat. Kontrolu doporučujeme 1–2x ročně v závislosti na místních podmínkách a získané zkušenosti.

Na veškeré součásti elektrárny poskytujeme záruku 10 let.

Životnost fotovoltaických panelů se odhaduje na 25–30 let, bateriových úložišť na 10 let. Ostatní součásti FVE včetně měniče mají životnost prakticky neomezenou.

Návratnost elektrárny je zcela závislá na tržních cenách elektřiny. V současných poměrech je výhled složitý, v podstatě ale příznivý. S vyššími cenami elektřiny se doba návratnosti zkracuje. Běžná domácí FVE s výkonem 5 kWp se při průměrné ceně elektřiny 5 Kč/kWh zaplatí za méně než 10 let. Návratnost elektrárny SOMI je dík inteligentnímu řízení nákupů a prodejů 7–8 let. To znamená, že cca tři čtvrtiny své životnosti produkuje elektrárna čistý zisk.

(Stav v listopadu 2022) Ano, na výstavbu fotovoltaické elektrárny SOMI můžete čerpat dotaci z programu Nová zelená úsporám až do výše 50 % pořizovací ceny, resp. do částky 200 tisíc korun včetně DPH. Částka 200 tisíc korun odpovídá FVE o XX panelech.

Dotaci mohou získat majitelé, stavebníci, noví nabyvatelé rodinných domů a nově také rekreačních objektů, mají-li přiděleno číslo evidenční a jsou-li nejméně po dva roky místem trvalého pobytu majitele.

O kompletní vyřízení dotace se postaráme, stačí nám vaše plná moc. Na dotaci není právní nárok, nemáme ale případ, kdy by žadateli nebyla dotace přiznána. Prostředky dorazí na váš účet do 6–9 týdnů po dokončení stavby. Na období před vyplacením dotace vám můžeme zprostředkovat výhodný překlenovací úvěr.

Ano, systém je modulární. Můžete přidávat fotovoltaické panely i zvyšovat kapacitu bateriového úložiště. Limitujícím faktorem je maximální vstupní výkon instalovaného měniče. I měniče lze ale seskupovat a jejich výkon zvyšovat. Prvotní menší investice do menší elektrárny se tak při budoucím rozšiřování určitě neztratí.

Revoluční vlastností elektráren SOMI je chytré řízení výroby, prodeje a nákupu, které přináší nejvyšší možnou úsporu, resp. zisk. Toho bez bateriového úložiště nelze dosáhnout. Zákazníky, kteří uvažují o fotovoltaické elektrárně s běžnou efektivitou, odkazujeme k našim konkurentům.

Provoz fotovoltaické elektrárny SOMI je trvale monitorován. Provozní data jsou 24/7 odesílána a vyhodnocována naším řídicí systémem. Zjistíme-li v chování elektrárny nějakou anomálii, vzdáleně zasáhneme dřív, než by se projevila skutečnou poruchou. To je důvod, proč naše fotovoltaické elektrárny patří k nejspolehlivějším na trhu. Dostupnost služeb je 99,8 %.

Pokud by došlo k poruše, kterou nebylo možno predikovat, nebo k souběhu poruchy s výpadkem internetového připojení, můžete v pracovní dny 8-18h kontaktovat náš telefonický dispečink. Nahlášenou závadou se budeme okamžitě zabývat.

Elektrárnu doporučujeme pojistit stejně jako stavbu proti živlům a vandalismu, případně i v rámci odpovědnosti majitele nemovitosti za škody způsobené třetím osobám.

Jde-li o elektrárnu na rodinném nebo bytovém domě, bude považována za majetek, kterým se zvyšuje hodnota hlavní nebo vedlejší stavby (podle umístění fotovoltaických panelů na střeše domu nebo třeba garáže). Ještě před dokončením instalace byste proto měli aktualizovat stávající smlouvu o pojištění nemovitosti, resp. pojištění odpovědnosti tak, aby nedošlo k podpojištění.

Jde-li o podnikovou nebo komerční elektrárnu, lze ji pojistit v rámci pojištění majetku a odpovědnosti podnikatele. Konkrétní podmínky vám sdělí vaše pojišťovna.

Chcete vědět více?