Summer with SOMI: Choose your PV plant as a bonus holiday voucher, discount on battery or optimizers and CCA kit. More information here.

Kariéra: Pracovník/ce reklamací

Máte zkušenost s komunikací se zákazníky, reklamačním řízením či s prací na zákaznické podpoře? Hledáme pečlivého asertivního kolegu či kolegyni, která bude pomocnou rukou v řešení problémů našich zákazníků.

We are looking for an AI Specialist to become a key part of our team, specialising in the development and implementation of artificial intelligence algorithms for the control of our photovoltaic power plants. The main focus of your work will be to create and debug intelligent models that process large volumes of data, thus contributing to the optimization and innovation of our systems. We are looking for someone with strong programming and analytical skills and a deep understanding of artificial intelligence and machine learning. If you enjoy solving complex problems and have a desire to contribute to the advancement of the photovoltaic energy industry, we are looking for you!

Co Vás čeká?

  • Řešení problémů a nesrovnalostí společně s navrhováním dalšího postupu při vyřizování zákaznických stížností a reklamací
  • Zajišťování emailové a telefonické komunikace se zákazníky se schopností prioritizace urgentních dotazů a jejich řešení ve spolupráci se zákaznickým, logistickým a obchodním oddělením
  • Zodpovědnost za celý průběh reklamačního procesu včetně dodržování lhůt, zpracování odpovědí na stížnosti a za správnost sdělení zákazníkovi
  • Zajištění správné evidenci všech dokladů, které jsou nutné k reklamačnímu řízení

Jak si Vás představujeme

  • SŠ vzdělání s maturitou
  • Dobrý písemný i mluvený projev
  • Zkušenosti s reklamačním procesem či s prostředím fotovoltaiky velkou výhodou
  • Aktivní přístup
  • Pečlivost, asertivní přístup a schopnost dotahovat věci do konce

We offer

  • Stabilní zaměstnání v dynamickém odvětví obnovitelných zdrojů energie
  • Možnost dalšího profesního rozvoje a odborného vzdělávání
  • Konkurenceschopný plat a benefity (25 dní dovolené, 3 dny sick day, stravenkový paušál, Cafeterie, MultiSport karta)

About SOMI Applications and Services:

SOMI Applications and Services is a leading provider of comprehensive photovoltaic energy solutions. Our company focuses on innovative technologies and sustainable projects that contribute to a green future. With our team of experts, we provide market-leading services in the PV market.

We look forward to your applications and the opportunity to work with you to develop renewable energy!

Are you interested in this position?
Get back to us.

    NEXT GENERATION PHOTOVOLTAICS

    Who we are

    We are changing the future of clean energy. We are a technology company that manufactures and installs complete turnkey photovoltaic power plants with our own intelligent control system.

    A clever algorithm can manage the flow of electricity based on data from the energy exchange, information from weather stations and the building's energy habits.

    More about SOMI

    Our partners